Chetiti

Ríša Chetitov obývaná anatólskymi národmi kontrolovala územie kopírujúce približne hranice dnešného Turecka, s výnimkou jeho najzápadnejšej časti. Patrila medzi najväčších súperov starovekého Egypta tejto doby, so svojim slávnejším konkurentom bola často v konflikte a stretla sa s ním vo viacerých známych bitkách.

V hre Chetiti v kontexte vojenskej taktiky tvoria akýsi protipól Egypta. Spoliehajú sa na ťažšie obrnenú pechotu a priamočiarejšie útoky založené na hrubej sile.

Rovnako ako Kanaánci, aj Chetiti sú v hre rozdelení na dve frakcie, prvú vedenú posledným veľkým kráľom Chetitov Šuppiluliumašom II., druhú panovníkom Kuruntom.

Šuppiluliumaš

Hra za chetitského kráľa poskytuje výváženú zmes bojovania i rozvoja. Ohrozenie predstavuje najmä krehká ekonomika a riziko vypuknutia vojny na viacerých frontoch. Časté potýčky so suedmi rieši mixom stredne ťažkých a ťažkých jednotiek a silných bojových vozov. V boji na diaľku však zvyčajne ťahá za kratší povraz.

Kurunta

Kurunta vyznáva myšlienku, že najlepší spôsob ako vyhrať bitku je vyhrať ju ešte pred jej vypuknutím. Využíva preto široké spektrum nástrojov od sabotáže až po vraždy dôležitých osôb. V priamom boji sa musí spoliehať na obmedzené množstvo ťažko obrnených jednotiek a žoldnierov. Nemá prístup k streleckým jednotkám.

Všestranné armády Chetitov nevynechávajú ani obľúbené bojové vozy.