Ako bude vyzerať mapa kampane?

S pribúdajúcimi materiálmi o Total War: Pharaoh sa začínajú hromadiť i čriepky informácií, ktoré máme k dispozícii o území, na ktorom sa bude celá hra odohrávať. Zatiaľ čo nové informácie zužujú priestor na špekulácie, niekedy naopak dávajú priestor pre vznik ďalších.

Čo zatiaľ vieme o mape kampane a na čo si ešte musíme počkať?

Čo s určitosťou vieme

Pomerne skoro boli verejnosti známe informácie o všetkých hrateľných frakciách, ktoré sa v hre vyskytnú. Poznajúc historické osídlenia Egypťanov, Kanaáncov a Chetitov tak máme základný rámec, z ktorého môžeme vychádzať pri rekonštrukcii mapy, ktorá by sa v hre mala objaviť.

Vieme, že územie kontrolované starovekými Egypťanmi bolo späté s povodím rieky Níl, pričom tieto oblasti boli rozdelené (v smere toku Nílu) na tzv. Horný a Dolný Egypt. Chetiti obývali rozsiahle územia Anatólie (približne dnešné Turecko) podstatne viac na sever. Kanaáncov reprezentujúcich tretiu kultúru by sme našli vkliesnených medzi už spomenuté frakcie, teda na východnom pobreží Stredozemného mora, na územiach dnešného Izraela a Palestíny, ale čiastočne i Jordánska, Libanonu či Sýrie.

Tieto informácie nám dávajú spomínaný základný rámec mapy, ktorý by sa v hre určite mal objaviť. A skutočne, internetom sa už v úvodných dňoch po predstavení hry "povaľovali" mapy, ktoré tieto skoré informácie znázorňovali.

Total War: Pharaoh - Google mapa

Zverejňovaním prvých videí a obrázkov začali pribúdať ďalšie čriepky. Zaujímavé informácie naznačil napríklad trištvrtehodinový rozhovor aj so zábermi z ranej verzie hry. Napríklad v čase 22:05 sa nám naskytol postupný pohľad na strategickú mapu a na nej na územia susediace s Nílom až po jeho ústie do Stredozemného mora.

Čo je z pohľadu nášho článku ešte zaujímavejšie, však prišlo o približne 10 minút skôr. Krátky záber na politickú mapu nám potvrdil špekulácie, že dobývať nové regióny budeme môcť i hlbšie proti toku Nílu, v oblasti Núbie.

Na screenshote môžeme vidieť oblasť Núbijskej púšte v strede záberu i Červené more napravo.

Ďalšie krátke náhľady na mapu, ktoré sa na svetlo sveta v posledných týždňoch dostali, nám ukázali, že okrem území spomínaných doteraz sa budeme môcť podívať aj viac na západ od Nílu, do oblasti Líbyjskej púšte. Tá je do dnešných dní domovom viacerých oáz, napríklad známej oázy Síwa, dá sa preto predpokladať, že svoje využitie nájdu aj v hre.

Na čo si ešte musíme počkať

Pochopiteľne, potvrdené informácie, či už priamo z úst vývojárov, alebo vizuálne z rôznych záberov, sprevádza i celý rad špekulácií.

Cyprus

Takmer v centre predpokladanej mapy sa nachádza ostrov Cyprus. Ten bol v 12. storočí pred n.l., teda v čase, v ktorom sa odohráva hra, doložiteľne obývaný. Viackrát bol predmetom chetitských invázií, dobyl ho dokonca i chetitský kráľ Šuppiluliuma II., ktorý bude predstaviteľom jednej z dvoch chetitských frakcií v hre. Je preto veľká šanca, že Cyprus bude v hre zohrávať svoju rolu. Posledné videá dokonca naznačujú existenciu osídlení minimálne na časti územia Cypru v rámci strategickej mapy.

Morské národy

Autori viackrát pomerne zreteľne naznačili, že súčasťou hry bude i invázia tzv. Morských národov. Ide o koncept označujúci hypotetickú skupinu kmeňov či etník s neznámou mierou organizácie i neznámym pôvodom, ktorá mala stáť za rozvrátením viacerých vyspelých kultúr neskorej doby bronzovej. Pretože Morské národy sú do dnešných dní zahalené ruškom tajomstva a v mnohom ide iba o hypotézu, autori majú pomerne veľký manévrovací priestor pri zakomponovaní týchto ľudí do hry. Dá sa však predpokladať, že invázia novej, neznámej civilizácie bude predmetom vývoja záverečnej fázy v hre, možno na spôsob starších titulov ako bola invázia Hunov v Total War: Attila, datadisk Barbarian Invasion v hre Rome: Total War či objavenie Ameriky v Medieval II: Total War.

Kontinentálna Európa

Ďalšou otvorenou otázkou zostáva územie kontinentálnej Európy. Aj keď je hra pomerne jasne štylizovaná do oblasti východného Stredomoria, v tomto období na území pevninského Grécka už pomerne dlho existovala vyspelá Mykénska civilizácia, ktorá sa výrazne zapísala i do európskych dejín. V poslednom videu, ktoré autori uverejnili len včera, sme na okamih v čase 4:06 mohli zahliadnuť mapu, ktorá zahŕňala nielen Krétu a Peloponéz, ale dokonca i juhovýchodnú časť Apeninského polostrova. Aj keď mapa neznázorňuje žiadne osídlenia či "provincie", nie je vylúčené, že sa takéhoto rozšírenia dočkáme neskôr po vydaní hry. Dokonca je to celkom pravdepodobné.

Na jednom z najnovších záberov sme mohli vidieť i časti kontinentálnej Európy.

Diskusia

Sargon

Potenciál na kadejaké rozšírenia tam určite je. Ja som dosť zvedavý aj na morské národy, môže to byť zaujímavý "game changer" v neskorších štádiách hry. Dúfam, že sa čoskoro dozvieme viac.

Pridať komentár

Pre pridávanie komentárov je potrebné prihlásiť sa.