Remastrovaná verzia

Približne 16 a pol roka po vydaní Rome: Total War sa hra dočkala remastrovanej verzie nazvanej Total War: Rome Remastered. Remaster nemalo na starosti štúdio Creative Assembly, ale jeho rovnako britskí partneri z Feral Interactive. O jeho príprave sa verejnosť prvýkrát dozvedela 25. marca 2021, vydaný bol 29. apríla toho istého roka.

Remastrovaná verzia je remaster v pravom zmysle tohto slova.

Čo je nové

Autori remastrovanej verzie hru upravili a vylepšili na mnohých frontoch, všetky zmeny sa však snažili robiť citlivo a so snahou čo možno najlepšie zachovať pôvodného ducha hry.

Vylepšená grafika

Jednou z najväčších a najviditeľnejších zmien je pochopiteľne herný vizuál. Hra dostala podporu pre nové rozlíšenia vrátane podpory pre širokouhlé a a tzv. „ultrawide“ monitory až po hranicu 4K rozlíšení. To so sebou samozrejme prináša upravené textúry, prepracované modely budov, vojakov a strategickej mapy. Vylepšené bolo prostredie bojísk, efekty počasia ako oblaky či tepelného oparu. Popri všetkých zmenách si však hra zachováva napr. aj svoj pôvodný pestrofarebný ráz, kde mali všetky frakcie svoju typickú farbu.

Vylepšeným vizuálom si prešla prakticky celá hra, bez zmeny nezostal jediný model.

Zmeny na bojisku

Mnohých zmien sa dočkala aj real-time bojová mapa. Hráči zvyknutí na modernejšie Total War tituly sa potešia prepracovanej kamere, ktorá je pre modernejšie monitory s väčším rozlíšením prirodzenejšia na používanie a poskytuje lepší prehľad o dianí na bojisku. Prehľad zjednodušujú aj značky nad jednotkami, ktoré graficky znázorňujú základné informácie o ich postoji, morálke a ďalších podstatných atribútoch. Poteší tiež možnosť znížiť rýchlosť hry na polovicu. Samostatnou kapitolou je potom prepracovaný režim hry pre viacerých hráčov (multiplayer), ktorý navyše podporuje tzv. cross-platformové hranie, teda si proti sebe môžu zahrať i hráči hrajúci na odlišných platformách.

Zmien sa dočkali aj bitky, vylepšená bola kamera, pribudli nové prvky UI.

Zmeny na strategickej mape

Autori nevynechali ani ďalší pilier hry, teda strategickú mapu. I tá sa, podobne ako tá bojová, dočkala vylepšenej kamery. Hra zároveň pridáva aj modernejšie rozloženie ovládania klávesnicou (s možnosťou prepnúť na to klasické).

Popri klasických troch agentoch (diplomat, špeh, nájomný vrah) do hry pribúda štvrtý - obchodník. Ten je známy z neskorších titulov, napr. Medieval II: Total War a hráčovi prináša možnosť uchmatnúť si niečo aj na ekonomickom fronte. Diplomati zase ocenia prepracovanú obrazovku diplomacie, do ktorej pribudli nové možnosti a i vizáž tejto obrazovky bola značne prepracovaná.

Pribudlo tiež 16 nových hrateľných frakcií. Nejde ale o úplne nové frakcie, iba o odomknutie tých, ktoré boli v pôvodnej hre (a jej rozšíreniach) štandardne uzamknuté. Po novom si za ne vieme zahrať plnohodnotnú kampaň, a to i bez „hekovania“ konfiguračných súborov.

Novinkami z kategórie užitočných sú tiež nové vrstvy strategickej mapy, ktorými je možné rýchle zobrazenie rozličných atribútov podľa jednotlivých oblastí/provincií (napr. ako politickú mapu čo rozdelenie podľa diplomatického stavu s danou frakciou) a zoznamy, ktoré ponúkajú súhrn podobných typov údajov tabuľkovou formou.

Jednou z učitočných noviniek sú aj rôzne nové vrstvy strategickej mapy.

Ďalšie novinky

Hra sa dočkala vylepšeného tutoriálu, ktorý zjednoduší rýchlejší rozbeh aj pre úplných nováčikov v rámci série. Podobným spôsobom pomôže aj prepracovaný pomocník, akási herná encyklopédia, ktorá ponúka popis najrôznejších aspektov hry.

Mnohých hráčov poteší aj zakomponovanie Steam Workshop-u, ktorý v pôvodnej verzii hry nebol prítomný. Vďaka tomu je teraz oveľa jednoduchšie modifikovať najrôznejšie časti hry, od úprav mapy, modelov jednotiek a budov či hudby, cez pridanie úplne nových frakcií a kampaní až po úpravu hry ako celku.

Cena a ďalšie informácie

Základná cena remastrovanej edície je v prostredí platformy Steam momentálne 29,99 €. Ušetriť je, ako obyčajne, možné počas rôznych akcií, ktoré sa na tituly Total War série vzťahujú často.

Hra je oficiálne lokalizovaná do siedmich jazykov, z európskych sú to angličtina, francúzština, nemčina, ruština, španielčina a taliančina. Slovenčina ani čeština sa medzi nimi teda nenachádzajú. Existuje však fanúšikovský preklad do češtiny, ďalšie info je možné nájsť na prekladyher.eu.